Ljubljana, 13. februar 2014
Družba Aerodrom Ljubljana je lani zabeležila čisti dobiček v višini 5,2 milijona evrov, kar je primerljivo z letom 2012 in 3,8 odstotka nad načrti, poslovne prihodke pa okrepila za 1,4 odstotka na 31,3 milijona evrov. Število potnikov se je zvišalo za 10,2 odstotka, je razvidno iz nerevidiranih podatkov podjetja, poroča spletni večer.com.
Število potnikov na ljubljanskem letališču se je leta 2013 zvišalo za 10,2 odstotka na 1,32 milijona. Načrti so bili v tem delu preseženi za 2,6 odstotka, je Aerodrom Ljubljana objavil na spletni strani Ljubljanske borze.
Število potnikov se je okrepilo tako na račun domačega letalskega prevoznika Adria Airways kot na račun tujih prevoznikov. Posebej uspešen je bil v tej luči nizkostroškovni prevoznik Wizz Air, ki je z linijama v London Luton in belgijski Charleroi, vzpostavljenima leta 2012, popestril ponudbo nizkostroškovnih letov z Brnika.
Potniki so največ leteli v London, Frankfurt, Istanbul Zūrich, Mūnchen in Pariz. Glavnino javnega potniškega prometa na letališču so predstavljali potniki na rednih letih (87 odstotkov). Potniki nizkostroškovnih prevoznikov Easyjet in Wizz Air so dosegli že 12,6-odstotni delež vseh potnikov javnega prometa, kar je 3,5 odstotne točke več kot leta 2012.
Poleg tega je Aerodrom Ljubljana spodbudno rast lani zabeležil tudi v segmentu tovornega prometa. Skupno je bilo oskrbljeno 17.777 ton tovora, kar je 4,4 odstotka več kot leto dni pred tem in 2,5 odstotka nad načrti.
Pozitivni trendi v prometu so se odrazili tudi v dobrem poslovanju družbe. Poslovni prihodki so se okrepili za 1,4 odstotka na 31,3 milijona evrov, poslovni odhodki pa znižali za 1,9 odstotka na 25,1 milijona evrov.
Rezultat poslovnih prihodkov in odhodkov je dobiček iz poslovanja (EBIT) v višini 6,1 milijona evrov, kar je 17,4 odstotka več kot leta 2012 in 6,4 odstotka več od načrtov. Dobiček pred obrestmi, davki, depreciacijo in amortizacijo (EBITDA) je dosegel 10,7 milijona evrov.
Pri naložbah v projekte in opremo je družba sledila sprejetemu poslovnemu načrtu o negraditvi novega potniškega terminala. Za naložbe v objekte in opremo je bilo namenjenih 8,96 milijona evrov lastnih sredstev. Med večjimi infrastrukturnimi naložbami sta bili obnova dela steze za vožnjo letal in dveh stojnic ter izgradnja prve faze ceste ob letališki ograji. Največjo naložbo je predstavljal nakup hangarja za vzdrževanje letal Adrie Airways.
vir naslovne fotografije: javniprevoz.si
Comments are closed.
Komentiraj
Sodeluj v diskusiji in prispevaj svoje mnenje!